Ратник

Вы находитесь на сайте "Архив статей из ЭЕЭ и статей на еврейские темы из Википедии"

(Различия между версиями)
Перейти к: навигация, поиск
(Идеология)
Строка 1: Строка 1:
'''Ратничество за напредък на българщината''' (РНБ, или просто '''Ратник''') - болгарская неправительственная организация, создана в 1936 г.
'''Ратничество за напредък на българщината''' (РНБ, или просто '''Ратник''') - болгарская неправительственная организация, создана в 1936 г.
-
== Идеология ==
+
Идеология
-
Ратниците най-много се доближават до европейските радикални националисти - „[[Кръстосани стрели]]в [[Унгария]] и [[Легиона на Архангел Михаил]] в [[Румъния]].
+
Ратники предельно приближались к европейским радикалным националистам - [[Салашисты|салашистам]] в Венгрии и [[Легион Архангела Михаила|Легион Архангела Михаила]] в Румынии.
== Организация и известни членове ==
== Организация и известни членове ==

Версия 14:46, 4 марта 2010

Ратничество за напредък на българщината (РНБ, или просто Ратник) - болгарская неправительственная организация, создана в 1936 г.

Идеология Ратники предельно приближались к европейским радикалным националистам - салашистам в Венгрии и Легион Архангела Михаила в Румынии.

Организация и известни членове

Ратниците носят червени униформи, a емблемата на организацията е знакът „Богар-кръст“, ограден с кръг. Основният им лозунг е "Напред и нагоре".Силно обвързани с Българска православна църква

Ръководител на Ратничеството, наричан Водач, е проф. Асен Кантарджиев - един от деканите на Агрономическия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и син на генерал-лейтенант Тодор Кантарджиев, командвал българските войски в Добричката епопея през 1916 година.

Не може да определи точният брой на членовете на организацията, тъй като и тя е доста конспиративна и дори членовете ѝ не се познават помежду си. През периода 1941-1943 година РНБ е особено силна, тъй като нейни членове успяват да достигнат до високи постове в държавната власт. Известни нейни членове са комисарят по еврейските въпроси Александър Белев и вътрешният министър Петър Габровски.

Ратничеството е смятано за по-елитарно от други националистически организации, като Съюза на българските национални легиони. Негови членове и сътрудници са някои известни български интелектуалци от това време - Емануил Попдимитров, Димитър Талев, Фани Попова-Мутафова, проф. Любомир Владикин, Стефан Попов Графа и др. Известната историчка и писателка Фани Попова-Мутафова дори е сред главните идеолози на РНБ.

Източници

  • проф. Никола Алтънков - "Нарекоха ги фашисти"
  • Архив на МВР
  • Дневник на Станимир Станимиров за образованието на цар Борис и княз Кирил, ИК Старейшински 2002
  • Спомени на Д-р. Здравко Цанков
  • "Ратническият светоглед"
  • Списание "Пролом"
Личные инструменты
 

Шаблон:Ежевика:Рубрики

Навигация
На других языках